Místo pro bydlení

Ctěnický háj se nachází na severovýchodním okraji Prahy, na hranici mezi Prahou a středními Čechami. Kultivovaná zástavba rodinných domků i menších bytových domů už však toto rozdělení prakticky setřela a městská hromadná doprava navíc plně pokrývá i potřeby sousedních Přezletic.

Modrozelený ostrov na okraji Prahy

Hranice oddělující hlavní město od Středočeského kraje prochází přímo tímto územím a většina těch, kdo sem zavítají poprvé nevěřícně kroutí hlavou: Tohle že je opravdu ještě Praha?

Toto místo totiž víc než cokoli jiného vypadá jako modrozelený ostrov mezi poli, sousedícími s okolními městskými částmi nebo vesnicemi. Tou modrou máme na mysli hladinu rybníků, jezírek a dnes už i dalších vodních ploch vybudovaných na novém golfovém hřišti. Zelenou pak ztělesňuje prstenec lesů a lesoparků obepínající tento cíp Prahy téměř ze všech stran.

Přírodní rezervace s tisíciletou minulostí lidského osídlení

Ve směru od centra narazíte na Park Vinoř (nazývaný taktéž Satalická obora), přírodní rezervaci známou i díky svým četným archeologickým nálezům z doby kamenné až bronzové. Na druhé straně této městské části se nachází Ctěnický háj, kousek od středočeské obce Přezletice, proslulé nalezištěm ostatků a předmětů připisovaných člověku typu Homo erectus, který zde sídlil asi půl milionu let před našim letopočtem.

Obě zmíněné zalesněné plochy mají překvapivě mnoho společného. Na kraji každé z nich například uvidíte zámeckou budovu: u Parku Vinoř někdejší půvabné sídlo rodu Czernínů, které pod svou střechou hostilo nejednu korunovanou hlavu a dnes slouží potřebám ministerstva vnitra; u Ctěnického háje se nachází zámecký areál Ctěnice, který patří i se svým pečlivě udržovaným parkem Muzeu hl. m. Prahy. Najdete v něm mnoho stálých i dočasných expozic muzea, ale také kavárnu, restauraci a hotel. V zámku se také pořádají různé kulturní a společenské akce.

Místo pro bydlení

Ráj pro milovníky čerstvého vzduchu a výletů

Neobyčejně zvlněný terén obou lesních ploch vytváří pískovcové podloží, díky kterému se zde nachází množství skal, romantických roklí a dalších atraktivních zákoutí. Čili úplný ráj pro milovníky čerstvého vzduchu, zeleně a výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí. Renesanční a barokní památky Brandýsa nad Labem, Staré Boleslavi, Lysé nad Labem či Mělníka jsou totiž odsud opravdu jen, coby kamenem dohodil...

Skvělá dopravní dostupnost

Lokalita – coby část Prahy – přirozeně patří do integrovaného systému městské hromadné dopravy, a proto dojedete autobusem na stanici metra Letňany asi za patnáct minut, nemluvě o přímém spojení na vlak v Satalicích, s nímž je cesta z Vinoře do centra Prahy otázkou půlhodiny.

Školy i zdravotní služby prakticky za rohem

V přilehlých Přezleticích, pár desítek metrů od areálu Ctěnického háje, bude otevřena (1. září 2023) nová moderní nízkoenergetická základní škola s kapacitou pro 540 žáků. Také v sousední Vinoři najdete moderní a stále se rozšiřující základní školu. Zdravotní středisko v centru Vinoře je sídlem většiny standardních lékařských ordinací. Kromě řady menších obchodů zde ke stávající diskontní samoobsluze přibyla prodejna řetězce Billa s DM drogerií a dalšími obchody. Naleznete ji na konci Vinoře přímo na ul. Mladoboleslavská.

Sportovní i kulturní aktivity v celém okolí

Milovníci sportu se mohou přihlásit k mnoha pohybovým aktivitám v Sokolovně Vinoř, pod níž patří i fotbalové a tenisové hřiště. Řada sportů se dá provozovat také ve školní tělocvičně, zejména oblíbený florbal a míčové hry. V budoucnu přibude i rozlehlé golfové hřiště.

Večer můžete kromě procházky historickým centrem Vinoře – na Vinořském náměstí se nachází unikátní barokní komplex fary, sýpky, kostela a zámeckého statku – navštívit třeba jednu z mnoha místních restaurací, koncert na dnes už vyhlášené scéně Hoffmanova dvora nebo některou z filmových novinek, promítanou v témže kulturním centru každé úterý.Chcete se o bydlení u Ctěnického háje dozvědět víc? Napište nám!

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná