Místo pro bydlení

Proč bydlet u Ctěnického háje?

Ctěnický háj se nachází na severovýchodním okraji Prahy. Tato lokalita tedy pomyslnou hranicí mezi Prahou a středními Čechami přímo prochází. Kultivovaná zástavba rodinných domků i menších bytových domů už však toto rozdělení prakticky setřela; městská hromadná doprava navíc plně pokrývá i potřeby sousedních Přezletic. Splňte si sen o bydlení v Praze právě tady, u Ctěnického háje.

Modrozelený ostrov na okraji Prahy

Ctěnický háj se nachází přímo na hranici oddělující hlavní město od Středočeského kraje. Při prvním pohledu na tohle místo ale většina návštěvníků nevěřícně kroutí hlavou: Tak tohle že je opravdu ještě Praha?

Toto místo totiž víc než co jiného vypadá jako modrozelený ostrov mezi poli, sousedícími s okolními městskými částmi nebo vesnicemi. Tou modrou máme na mysli hladinu rybníků, jezírek a dnes už i vodních dalších ploch vybudovaných na zbrusu novém golfovém hřišti. Zelenou pak ztělesňuje prstenec lesů a lesoparků obepínající tento cíp Prahy téměř ze všech stran.

Přírodní rezervace s tisíciletou minulostí lidského osídlení

Ve směru od centra narazíte na Park Vinoř (nazývaný taktéž Satalická obora), přírodní rezervaci známou i díky svým četným archeologickým nálezům z doby kamenné až bronzové. Na druhé straně městské části se nachází Ctěnický háj, nedaleko středočeské obce Přezletice, proslulé nalezištěm ostatků a předmětů, připisovaných člověku typu Homo erectus, který zde žil asi půl milionu let před našim letopočtem.

Obě zmíněné zalesněné plochy mají překvapivě mnoho společného. Na kraji každé z nich například uvidíte zámeckou budovu: u Parku Vinoř někdejší půvabné sídlo rodu Czernínů, které kdysi pod svou střechou hostilo nejednu korunovanou hlavu a dnes slouží potřebám ministerstva vnitra, u Ctěnického háje zámecký areál Ctěnice, který patří i se svým pečlivě udržovaným parkem Muzeu hl.m. Prahy. Najdete v něm mnoho stálých i dočasných expozic muzea, ale také kavárnu, restauraci a hotel.

Místo pro bydlení

Ráj pro milovníky čerstvého vzduchu a výletů

Neobyčejně zvlněný terén obou lesních ploch vytváří pískovcové podloží, díky kterému se zde nachází množství skal, romantických roklí a dalších atraktivních zákoutí. Takže hotový ráj pro milovníky čerstvého vzduchu, zeleně a výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí! Renesanční a barokní památky Brandýsa nad Labem, Staré Boleslavi, Lysé nad Labem či Mělníka jsou odsud opravdu jen, coby kamenem dohodil... Takže – je to opravdu ještě Praha? Samozřejmě, že ano.

Skvělá dopravní dostupnost

Lokalita – coby část Prahy – přirozeně patří do integrovaného systému městské hromadné dopravy, a proto dojedete autobusem na stanici metra Letňany asi za patnáct minut, nemluvě o přímém spojení na vlak v Satalicích, s nímž je cesta z Vinoře do centra Prahy otázkou půlhodiny.

Školy i zdravotní služby prakticky za rohem

V sousední Vinoři najdete i moderní a stále se rozšiřující základní školu; zdravotní středisko v centru městské části je sídlem většiny standardních lékařských ordinací. Kromě řady menších obchodů zde ke stávající diskontní samoobsluze připojil řetězec Billa s DM drogerií a dalšími obchody. Naleznete ji na konci Vinoře přímo na ul. Mladoboleslavská.

Sportovní i kulturní aktivity v celém okolí

Milovníci sportu se mohou přihlásit k mnoha pohybovým aktivitám v místní sokolovně, pod níž patří i fotbalové a tenisové hřiště. Řada sportů se dá provozovta ve školní tělocvična, zejména oblíbený florbal a míčové hry. V budoucnu se připojí budované golfové hřiště. A večer můžete kromě procházky historickým centrem Vinoře (na Vinořském náměstí se nachází unikátní barokní komplex fary, sýpky, kostela a zámeckého statku) navštívit třeba jednu z mnoha místních restaurací, koncert skvělých muzikantů na dnes už vyhlášené scéně Hoffmanova dvora nebo některou z filmových novinek, promítanou v témže kulturním centru každé úterý.

Chcete se o bydlení u Ctěnického háje dozvědět víc? Napište nám!

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná