Ctěnický háj se nachází na severovýchodním okraji Prahy. Tato lokalita tedy pomyslnou hranicí mezi Prahou a středními Čechami přímo prochází. Kultivovaná zástavba rodinných domků i menších bytových domů už však toto rozdělení prakticky setřela; městská hromadná doprava navíc plně pokrývá i potřeby sousedních Přezletic. Splňte si sen o bydlení v Praze právě tady, u Ctěnického háje.
Ctěnický háj se nachází přímo na hranici oddělující hlavní město od Středočeského kraje. Při prvním pohledu na tohle místo ale většina návštěvníků nevěřícně kroutí hlavou: Tak tohle že je opravdu ještě Praha?
Toto místo totiž víc než co jiného vypadá jako modrozelený ostrov mezi poli, sousedícími s okolními městskými částmi nebo vesnicemi. Tou modrou máme na mysli hladinu rybníků, jezírek a dnes už i vodních dalších ploch vybudovaných na zbrusu novém golfovém hřišti. Zelenou pak ztělesňuje prstenec lesů a lesoparků obepínající tento cíp Prahy téměř ze všech stran.
Ve směru od centra narazíte na Park Vinoř (nazývaný taktéž Satalická obora), přírodní rezervaci známou i díky svým četným archeologickým nálezům z doby kamenné až bronzové. Na druhé straně městské části se nachází Ctěnický háj, nedaleko středočeské obce Přezletice, proslulé nalezištěm ostatků a předmětů, připisovaných člověku typu Homo erectus, který zde žil asi půl milionu let před našim letopočtem.
Obě zmíněné zalesněné plochy mají překvapivě mnoho společného. Na kraji každé z nich například uvidíte zámeckou budovu: u Parku Vinoř někdejší půvabné sídlo rodu Czernínů, které kdysi pod svou střechou hostilo nejednu korunovanou hlavu a dnes slouží potřebám ministerstva vnitra, u Ctěnického háje zámecký areál Ctěnice, který patří i se svým pečlivě udržovaným parkem Muzeu hl.m. Prahy. Najdete v něm mnoho stálých i dočasných expozic muzea, ale také kavárnu, restauraci a hotel.
Neobyčejně zvlněný terén obou lesních ploch vytváří pískovcové podloží, díky kterému se zde nachází množství skal, romantických roklí a dalších atraktivních zákoutí. Takže hotový ráj pro milovníky čerstvého vzduchu, zeleně a výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí! Renesanční a barokní památky Brandýsa nad Labem, Staré Boleslavi, Lysé nad Labem či Mělníka jsou odsud opravdu jen, coby kamenem dohodil... Takže – je to opravdu ještě Praha? Samozřejmě, že ano.
Lokalita – coby část Prahy – přirozeně patří do integrovaného systému městské hromadné dopravy, a proto dojedete autobusem na stanici metra Letňany asi za patnáct minut, nemluvě o přímém spojení na vlak v Satalicích, s nímž je cesta z Vinoře do centra Prahy otázkou půlhodiny.
V sousední Vinoři najdete i moderní a stále se rozšiřující základní školu; zdravotní středisko v centru městské části je sídlem většiny standardních lékařských ordinací. Kromě řady menších obchodů zde ke stávající diskontní samoobsluze připojil řetězec Billa s DM drogerií a dalšími obchody. Naleznete ji na konci Vinoře přímo na ul. Mladoboleslavská.
Milovníci sportu se mohou přihlásit k mnoha pohybovým aktivitám v místní sokolovně, pod níž patří i fotbalové a tenisové hřiště. Řada sportů se dá provozovta ve školní tělocvična, zejména oblíbený florbal a míčové hry. V budoucnu se připojí budované golfové hřiště. A večer můžete kromě procházky historickým centrem Vinoře (na Vinořském náměstí se nachází unikátní barokní komplex fary, sýpky, kostela a zámeckého statku) navštívit třeba jednu z mnoha místních restaurací, koncert skvělých muzikantů na dnes už vyhlášené scéně Hoffmanova dvora nebo některou z filmových novinek, promítanou v témže kulturním centru každé úterý.