Energeticky úsporné domy

Úspora energií se týká nejen samotného šetření při provozu domácnosti, která už funguje. Záleží i na tom, jakým způsobem je realizovaná celá energetická infrastruktura, jak je navrženo hospodaření s energiemi v rámci výstavby s ohledem na úsporu při provozu. A to vše s přihlédnutím k maximálnímu komfortu všech obyvatel domů.

Použití moderních technologií

První a nejdůležitější podmínkou je použití nejmodernějších technologií, které při svém provozu zvyšují účinnost využití energií a zlepšují hospodaření s vodou. V projektu Ctěnický háj jsme se vším počítali a při realizaci domů začlenili technologie, které vysoké nároky na efektivitu maximálně zohledňují a naplňují.

Energeticky úsporné domy

ÚSPORNÉ TECHNOLOGIE PROJEKTU

  • Tepelné čerpadlo vzduch–voda a rekuperační jednotka
  • Prvotřídní materiály, účinné izolace a venkovní žaluzie
  • Fotovoltaika
  • Podlahové vytápění

Tepelné čerpadlo vzduch–voda a rekuperační jednotka

Tepelné čerpadlo je kompaktní jednotkou nejen pro vytápění, ale i chlazení a přípravu teplé vody v domácnosti. Součástí čerpadla je ventilační jednotka s dvoustupňovou rekuperací tepla, díky které je při větrání dosahováno až 90% úspory tepla.

Rekuperační jednotka pracuje na jednoduchém principu, zajišťuje stabilní tepelné podmínky v domácnosti za neustálého přísunu čerstvého vzduchu, který je ohřátý na požadovanou teplotu. Díky tomu budete mít v domácnosti vždy čerstvý vzduch bez nutnosti větrání, což s sebou nese minimum tepelných ztrát a současně se významě snižuje možnost, že se do vaší domácnosti dostanou nežádoucí částice prachů a pylů. Rekuperace zajišťuje také stabilní vzdušnou vlhkost. To vše nezávisle na venkovních podmínkách, i těch nejextrémnějších, tedy i během mrazů nebo parných letních dní.

Konstrukční dispozice budov snižující energetické ztráty

Budovy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly tepelné ztráty. A to především díky konstrukcím obvodových stěn i podlah a použitým materiálům, konstrukci střechy, která obsahuje velmi účinnou tepelnou izolaci a parotěsnící vrstvu zabraňující šíření vlhkosti do skladby střešního pláště.

Některá okna jsou doplněna venkovními žaluziemi, které mají zároveň funkci tepelné ochrany domu. Stažením a naklopením žaluzií se snadno reguluje množství denního světla v místnostech, což ovlivňuje teplotu v interiéru.

Systém pro zahradní využití dešťové vody

Systém umožňuje zachytávání dešťové vody ze střech a její použití pro zalévání zahrad a zpětné využití pro úklid venkovních prostor.

ÚSPORNÉ TECHNOLOGIE PROJEKTU

Energetická nezávislost

Díky všem použitým technologiím a postupům se zvýší vaše energetická nezávislost. Jednoduše, aniž byste do systému museli zasahovat vy. V současné době se neustále mluví o šetření s vodou a energiemi, odpovědnost za to je kladena především na koncového uživatele – tedy obyvatele domu. A právě v tom jsou nápomocné moderní technologie, které v tomto myslí za vás. Zodpovědné a ekologické chování je tedy založeno i na využitých technologiích, ne pouze na tom, jestli necháte svítit lampičku přes noc nebo jak často perete.

Výsledkem je i větší soběstačnost domácnosti a nižší odběry energií a vody z infrastruktury, tím pádem nižší spotřeba těch energií, za které platíte a které byly získány z neobnovitelných zdrojů. Šetříte tak svou peněženku a přírodu zároveň.

Investice do šetrných technologií je vždy dobrou volbou

Investice do šetrných technologií má rychlou návratnost, a to i díky příspěvkům z dotačních programů, které je možné využívat. Jedná se především o program Nová zelená úsporám. Tento dotační program podporuje výstavbu rodinných domů s nízkou energetickou náročností, domů, které jsou do jisté míry energeticky soběstačné, využívají šetrné technologie, mezi které patří i rekuperace (nově i využití tepla z odpadní vody). A je možné z něj získat dotaci dle podmínek NZÚ. Se zpracováním žádosti i veškerou související administrativou vám rádi pomůžeme.

Energetický průkaz domu

Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) je, zjednodušeně řečeno, obdobou energetického štítku, který najdete na každé ledničce nebo pračce. V České republice musí mít tento průkaz každá nově postavená budova už od roku 2009. Energetickou náročnost budovy lze značně snížit právě tím, jak je navržena a postavena. Řešíte-li cenu nového bydlení, měli byste si spočítat nejen to, kolik vás bude stát jeho pořízení, ale i provoz. Domy v projektu Ctěnický háj jsou výjimečné i svou mimořádně nízkou energetickou náročností – mají klasifikační třídu "A". Energetická náročnost je důležitým kritériem, které zohledňuje mnoho lidí při pořizování běžných elektrických spotřebičů, při pořizování nového domova je toto kritérium neméně důležité.

Energeticky úsporné domy

ZDRAVÉ BYDLENÍ

Zdravé bydlení je základem životního stylu zodpovědného ke všem členům domácnosti

Moderní a zdravé bydlení začíná pečlivým výběrem místa. Budou zde vyrůstat vaše děti, vaším domovem může být na celý zbytek života. Pro projekt Ctěnický háj jsme vybrali krásnou lokalitu obklopenou přírodou, na kraji města, přesto s velmi dobrou dostupností a veškerou občanskou vybaveností. Nezastupitelná je pro zdravé bydlení také kvalita interiéru vašeho budoucího domova. Zdravé, vzdušné, moderní a komfortní v jednom – to vše splňují domy ve Ctěnickém háji.

Unikátní dispoziční řešení interiéru – styl ruku v ruce s pohodlím

Jedinečné architektonické pojetí bytů a domů a stylové dispoziční řešení interiérů vytváří příjemnou atmosféru a je velmi praktické. Energeticky úsporný dům může být designově unikátní a zároveň poskytovat veškerý možný komfort. Použité materiály jsou ekologické, kvalitní, trvanlivé, šetrné k životnímu prostředí a jako celek spolutváří místo příjemné pro život.

Příjemné a stálé vnitřní klima během každého ročního období

Kvalitní tepelná izolace domu, společně se systémem vytápění a větrání za použití technologie rekuperace tepla, zajišťují příjemné a zároveň stálé teploty po celý rok. Ať už je venku horko, nebo mráz, doma to prakticky nepocítíte. Během parných letních dnů bude teplota v interiéru udržovaná pod hranicí 27 °C a během chladných zimních dní bude i v případě výpadku dodávek energie vždy nad hranicí 18°C. Řízené větrání se zpětným ziskem tepla zajistí v interiéru komfortní vnitřní prostředí bez teplotních výkyvů.

Řízené větrání zajistí nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu

Už jste slyšeli o zpětném zisku tepla nebo rekuperaci? Ač je to často chybně uváděno, nejedná se o vytápění, ale o součást systému řízeného větrání. Ten zajišťuje přísun čerstvého vzduchu do interiéru a odvod vzduchu z koupelen nebo WC, aniž byste museli otevírat okna. Díky rekuperaci je přiváděný vzduch ohříván teplem vzduchu odváděného, aniž by docházelo k jejich mísení. Efektivně se tak zamezuje tepelným ztrátám. Přiváděný čerstvý vzduch do místností je dohříván na předem nastavenou teplotu a díky průchodu přes filtry je zachycován prach a pyl. Tento systém je tedy ideální i pro alergiky, kteří už se tak nemusí obávat větrání během pylové sezóny. Čistý a ohřátý vzduch, odfiltrovaný od částeček prachu a pylu, zajistí v interiéru svěží klima s nízkou koncentrací CO2. To vše znamená konec únavě z vydýchaného vzduchu a zimního větrání ve třech svetrech, po kterém následuje urputné topení. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu šetří vaše zdraví i peněženku.

Rekuperace udržuje optimální vlhkost interiéru a zabraňuje množení plísní a mikrobů

Vlhkost interiéru, to je velké téma. Každý ho řeší po svém. Někdo neustále větrá, někdo kupuje drahé přístroje, které snižují hladinu vzdušné vlhkosti. Průměrná rodina totiž vyprodukuje až 5 litrů vody ve formě vodních par za den. Takové množství se uvolňuje při vaření, mytí nádobí, sušení prádla, odpařování vody z rostlin a v neposlední řadě také z nás při pocení a dýchání. Další produkce vlhkosti je v koupelnách ze sprchování a koupání.

Řízené větrání napomáhá udržovat optimální vlhkost interiéru, což je velmi prospěšné pro celkové klima. Předchází se tím i vzniku plísní a také množení roztočů a bakterií. Díky řízenému větrání budete doma dýchat čistý vzduch, bez pachů, které vznikají při vaření, bez pachu domácích mazlíčků, a především bez spor plísní a prachu.

Klidný domov nerušený venkovním hlukem

Co je třeba k tomu, abyste měli doma ticho a klid? Kvalitní izolaci, okna s trojskly a systém řízeného větrání, díky kterému budete okna otevírat jen když se vám bude opravdu chtít. Takže o tom, čemu se říká rajský klid, už nemusíte snít, budete ho mít u sebe doma. A o důležitosti klidného a ničím nerušeného spánku pro vaše zdraví vás jitě nemusmíme přesvědčovat.

Nedílnou součástí zdravého bydlení je také již zmiňované okolí vašeho domova. Ať už se rozhodnete žít v domě nebo bytě, vždy vás pohladí na duši pohled na krásou zeleň v okolí a možnost vydat se na procházky nebo za sportem do přírody. A k okolní přírodě, zahradám a parkům v areálu přičtěte ještě zelené střechy domů, které snižují v letním období teploty v okolí jen tím, že se na slunci nepřehřívají.



Chcete se o bydlení u Ctěnického háje dozvědět víc? Napište nám!

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná